wtorek, 21 stycznia 2025

Cukiernia Wega po remoncie

Po krótkim remoncie otwarta została ponownie Cukiernia Wega przy ulicy Matuszewskiego 27f (wejście od Piecewskiej). A w środku oczywiście słodkości 😋, ale też historyczny motyw. Na jednej ze ścian cukierni pojawiło się duże, panoramiczne zdjęcie osiedla z 1979 roku, wykonane z bloku przy ulicy Warneńskiej. Autorem zdjęcia jest Pan Marek Kaliszczak (zbieżność nazwisk z Cukiernią Kaliszczak przypadkowe), którego zdjęcia są tutaj często prezentowane.

To zdjęcie znajduje się również na tablicy historycznej, umiejscowionej 300 metrów od cukierni, na terenie otwartego ponad rok temu skwerku przy ul. Piecewskiej, ale tam to zdjęcie jest w znacznie mniejszej rozdzielczości.

Na ścianie cukierni wiszą też stare zdjęcia zrobione wewnątrz obiektu w różnych latach. Warto tam wstąpić, rozejrzeć się po ścianach i przy okazji coś zakupić.😉

 

 



niedziela, 19 stycznia 2025

Osiedle Morena na zdjęciach z drona, 2025 r.

Dwanaście ciekawych zdjęć osiedla Morena, zrobionych z drona 5 stycznia 2025 roku przez Michała Harasima - fotografa-amatora, znawcy historii dzielnic Gdańska, byłego przewodnika PTTK.

Na pierwszych czterech zdjęciach pokazana jest najstarsza jednostka A, która powstała w latach 1976-1978. Na kolejnych widać jednostkę G, wybudowaną jako ostatnią w latach 1989-1992. Obie jednostki sąsiadują ze sobą, a dzieli je ulica Wileńska.

Poniżej dokładne opisy zdjęć z rysem historycznym, które również są autorstwa Michała Harasima:

ZDJĘCIE 01

Widok na zachód, gdzie przy ul. Wileńskiej i bocznych zbudowano jednostkę A z widocznym w środku najstarszym blokiem - czteropiętrowym nr 53. Jego oddanie do użytku 30 czerwca 1976 r. (czyli mniej więcej jak wydanie singla "Dancing Queen" zespołu ABBA) nastąpiło w dniu oddania pierwszego wysokiego (dziesięciopiętrowego) budynku na Suchaninie - ul. Paderewskiego 4, skąd piszę tego posta!

ZDJĘCIE 02

Przekazanie pierwszego bloku osiedla Lokatorsko-Własnościowej Spółdzielni Mieszkaniowej "Morena" nastąpiło 30 czerwca 1976 r. (w tym samym roku oddano jeszcze osiem budynków mieszkalnych). Równolegle oddawano podobne bloki Gdańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Paderewskiego na Suchaninie i przy ul. Szarej na Siedlcach (te pierwsze usamodzielniły się w 1989 r. - powstanie SM "Suchanino").

ZDJĘCIE 03

Ciekawostką jest, że w 1980 r. próbowano przeforsować zmianę nazwy odcinka ul. Wileńskiej na... Alberta Einsteina! Powieszono nawet tabliczkę, ale mieszkańcy się sprzeciwili. Koncepcja wynikała z bliskości osiedla, na którym wytyczano właśnie ul. Alfreda Nobla i inne, upamiętniające odkrywców i wynalazców.

ZDJĘCIE 04

Zdjęcie nawiązuje do fotografii Zbigniewa Kosycarza z października 1979 r. - wykonał ją prawdopodobnie z helikoptera. Wówczas to najnowsze bloki były pierwszymi na jednostce C w oddali, m.in. ul. Warneńska 3, 5, 6 (dziesięciopiętrowe) i wykańczany do 9 grudnia 1979 budynek nr 8 (ośmiopiętrowy). Obecną dominantą dzielnicy jest zabudowa osiedla Centralpark dewelopera Hossa, gdzie pierwszy wieżowiec szesnastopiętrowy powstał w 2012 r. (ul. Piecewska 35), zaś obecnie trwa budowa dwóch ostatnich (dźwigi w tle).

ZDJĘCIE 05

Obok widocznych bloków systemu szczecińskiego (jego odmiana późna z lat 80. i 90. ma m.in. wąskie okna kuchenne) powstały też dwa nowsze budynki, widoczne w dole przy ul. Czubińskiego. Osiedle "Kamienice Wileńskie" powstało w 2005 r. z inicjatywy Top Consulting Sp. z o.o. (firma ma też siedzibę w jednym z budynków).

ZDJĘCIE 06

W latach 1989-92 powstały bloki przy ulicach, noszących imiona trzech profesorów: Zygmunta Czubińskiego, Stefana Myczkowskiego i Mariana Raciborskiego. Jednostka G stała się najmłodszą w kolejności powstania wszystkich części LWSM "Morena", choć w latach 1993-95 powstało jeszcze po jednym bloku w każdym roku na jednostce E.

ZDJĘCIE 07

Obok bloków wielkopłytowych, na końcu ul. Czubińskiego powstały w pierwszej połowie lat 90. budynki pustakowo-ceglane, nakleżące do Małej Lokatorsko-Własnościowej Spółdzielni Mieszkaniowej "Aktor". Zgodnie z jej nazwą większość mieszkańców stanowili początkowo aktorzy, w tym znany z występów w Teatrze Wybrzeże Mirosław Baka, urodzony w Ostrowcu Świętokrzyskim. Budynki mają w części mieszkań okna łazienkowe, co przypomina rozwiązanie z Niedźwiednika, choć to inny projekt.

ZDJĘCIE 08

Porównanie bloków wielkopłytowych i pustakowo-ceglanych pokazuje, że okna i loggie mogły być inspirowane starszym projektem, którym jest opracowany pod koniec lat 60. system szczeciński. Poza innymi materiałami do budowy ścian zewnętrznych nowsze bloki MLWSM "Aktor" mają dachy dwuspadowe, a w części mieszkań także okna łazienkowe. W wielkiej płycie to ostatnie rozwiązanie jest rzadkością, ale można je spotkać w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie również zastosowano system szczeciński.

ZDJĘCIE 09

Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy Gdańsk "Jaśkowa Kopa", pełniący funkcje pomocnicze dla Trójmiasta (główny obiekt jest w Chwaszczynie).

ZDJĘCIE 10

Zygmunt Czubiński, Stefan Myczkowski i Marian Raciborski byli botanikami. Nazewnictwo trzech ulic od profesorów może się wiązać pośrednio z bliskością działki Politechniki Gdańskiej, którą jest dawny sad.

ZDJĘCIE 11

Widok ul. Raciborskiego, gdzie blok nr 4 był drugim na jednostce G - 19 kwietnia 1989 r. nastąpiło oddanie do użytku. Trochę później, bo 30 czerwca - ul. Myczkowskiego 5 (otynkowany na różowo-żółto), a z pierwszego widać tylko dach - ul. Myczkowskiego 3 z 30 stycznia 1989 r. (w dole). Za to w oddali wyróżniają się ciemne przeszklone elewacje: Olivia Star (najwyższy budynek północnej Polski), a po prawej - Centrum Biurowe Neptun.

ZDJĘCIE 12

(bez opisu)

 













niedziela, 12 stycznia 2025

Jednostka A - pierwsze lata na kolejnych zdjęciach

Dwa zdjęcia Pana Marka Kaliszczaka, autora wielu zdjęć Gdańska, mieszkańca naszej dzielnicy. To już kolejne zdjęcia jego autorstwa z początków "Moreny".

Pierwsze zdjęcie jest z kwietnia 1977 roku. Bloki na pierwszym planie w trakcie budowy, to: po lewej stronie Nałkowskiej 6 (blok jeszcze bez przybudówki) i po prawej Nałkowskiej 8.

Drugie zdjęcie nie ma podanej daty, ale są to pewnie jeszcze lata siedemdziesiąte. Od lewej Nałkowskiej 4, Nałkowskiej 6, Nałkowskiej 8 i po prawej na dole Gojawiczyńskiej 3. Na środku plac zabaw, zrobiony w ramach tzw. małej architektury. A między blokami widać boisko. O osiedlowych boiskach nieco więcej następnym razem...

- - - - -

Mała architektura na osiedlu - przypomnienie:

https://piecki-migowo-historia.blogspot.com/search/label/ma%C5%82a%20architektura