piątek, 17 maja 2024

Widok z wieżowca Central Parku

Dwa zdjęcia zrobione z wieżowca Central Parku (Piecewska 31) w kierunku ul. Rakoczego. Pierwsze z marca 2023 roku, drugie z maja 2024 roku. Na terenie, gdzie trwa budowa, funkcjonowała po wojnie tuczarnia Zakładów Mięsnych w Gdańsku, aż do czasów budowy osiedla Spółdzielni Mieszkaniowej Morena.

Autorką zdjęć jest Agata Zasina. 👍





niedziela, 12 maja 2024

Na budowie osiedla

Jeden z pierwszych artykułów w Wieczorze Wybrzeża dotyczący budowy nowego "osiedla Piecki-Migowo". Ten numer gazety wyszedł 20 lutego 1976 r. W prasie nazwa "Morena" jeszcze nie była używana, ponieważ Spółdzielnia Mieszkaniowa "Morena" powstała dopiero w czerwcu tegoż roku.

Na dołączonych do artykułu zdjęciach Marka Zarzyckiego budowa pierwszych bloków, które mają adres Wileńska 53 i 55.

 



 

czwartek, 18 kwietnia 2024

Wojenne ślady

Ślady wojenne na dzielnicy Piecki-Migowo? Można trafić na takie w lesie, w pobliżu ulic Magellana i Kolumba, na terenie dawnych Piecek (Pietzkendorf).

Zachowały się tam betonowe podstawy do których mocowano armaty przeciwlotnicze kalibru 88 mm, słynne niemieckie "Acht komma Acht". Armaty należały do Doppelbatterie schwerer Flak „Pietzkendorf“ składającej się z dwóch baterii, po 6 armat w każdej. Obie baterie wchodziły w skład Flak-Regiment 62 (62. pułku artylerii przeciwlotniczej), który miał swoje dowództwo na gdańskim Emaus.

Sześć dział pierwszej baterii znajdowało się na terenie lasu (którego wtedy jeszcze nie było) w pobliżu bloku Kolumba 5, kolejne sześć na terenie lasu przy ul. Magellana na wysokości boiska. Ziemne obwałowania i podstawy dział przy Magellana (w przeciwieństwie do tych przy Kolumba) są częściowo widoczne. Można też dostrzec transzeje, które przebiegały między stanowiskami.

Dalej w lesie, mijając boisko i idąc ścieżką w kierunku Brętowa, znajdują się (częściowo odkryte, częściowo pod ziemią) ruiny zniszczonego schronu stanowiska dowodzenia. W jego okolicy zauważalne są w ziemi ślady po stanowiskach dalmierzy i radarów kierowania ogniem.


W związku ze zbliżającym się frontem w 1944 r. do obsługi dział jako pomocnicy obrony powietrznej przeszkoleni zostali młodzi chłopcy, rocznik 1926-1928, uczniowe szkoły św. Piotra i Pawła w Gdańsku. Ze wspomnień jednego z nich wiadomo, że w czasie nalotu sowieckiego 27 stycznia 1945 r. zestrzelili trzy wrogie samoloty. W lutym 1945 r. jedna z baterii została przeniesiona wraz z całym sprzętem z Piecek do Cedrów Wielkich.

----

Na zdjęciu pierwszym jedna z sześciu betonowych podstaw przy ul. Magellana. Na drugim zdjęciu widoczny ślad po transzei. Na trzecim ruiny schronu.

Zdjęcie pierwsze i trzecie zostało wykonane przez Karolinę Toczyńską w czasie spaceru historycznego wspólnie z Niezwykłe Suchanino w 2020 r.

----------

Więcej zdjęć znajduje się na forum Eksploratorzy i Pomorskie Forum Eksploracyjne

Podziękowania za pomoc w temacie dla jednego z eksploratorów Czarka Piotrowskiego vel Alkali.






piątek, 5 kwietnia 2024

Mural na dzielnicy

W minionym tygodniu wzdłuż ul. Rakoczego (w pobliżu wiaduktu), powstał nowy mural nawiązujący do historii dzielnicy. Inicjatorem powstania muralu był Łukasz Świacki z Rady Dzielnicy Piecki-Migowo. Natomiast jego twórcą jest autor licznych murali w Gdańsku (m.in. na Zaspie) i w innych miastach - Rafał Roskowiński, przez miłośników rocka zapamiętany zapewne z okładki drugiej płyty i klipu "Nóż" zespołu Illusion. 😊 Mural wykonał z pomocą kilku młodych artystów, a wzorowany był na panoramicznym zdjęciu Marka Kaliszczaka z 1979 roku, które ukazało się w artykule sprzed roku:

https://piecki-migowo-historia.blogspot.com/2023/05/park-szkoa-panorama.html

Jest też część opisowa, krótki rys historyczny dotyczący dzielnicy, który powstał w konsultacji z... Piecki-Migowo Historia.

Fot. Barbara Głowacka 










sobota, 16 marca 2024

40 - lecie Domu Kultury

Dokładnie 40 lat temu, 16 marca 1984 r. rozpoczął swoją działalność Dom Kultury przy ul. Nałkowskiej. Od 2015 r. pod nazwą Centrum Kultury.

Historia Domu Kultury, cz.1

https://piecki-migowo-historia.blogspot.com/2022/03/dom-kultury.html

Historia Domu Kultury, cz.2 

https://piecki-migowo-historia.blogspot.com/2022/03/dom-kultury-cz2.html

Na załączonym fragmencie zdjęcia lotniczego budowa pawilonu w którym będzie się mieścił Dom Kultury, 1981 r. Źródło geoportal.gov.pl.

 

 



niedziela, 10 marca 2024

Początki osiedla, 1979 r.

Wróćmy do zdjęć Pana Kazimierza Kloca, który niedawno użyczył ze swoich zbiorów zdjęcia domu (późniejszej plebanii) zamieszkałego przez p. Bronisławę Rozwód przy ul. Piecewskiej.

Pan Kazimierz w 1979 r. zrobił również zdjęcia pobliskiej okolicy z widokiem na będące wtedy w rozbudowie osiedle Spółdzielni Mieszkaniowej Morena.

Na dwóch pierwszych zdjęciach widzimy bloki przy ul. Gojawiczyńskiej i dalej przy Nałkowskiej, Zabłockiego, Wileńskiej.

Podobne ujęcie pojawiło się już wcześniej na kolorowym zdjęciu wykonanym przez Pana Adama Modzelewskiego, a opublikowanym w 2019 roku. Warto je tu przy tej okazji przypomnieć, bo był to jeden z pierwszych artykułów:

https://piecki-migowo-historia.blogspot.com/2019/12/osiedle-na-kolorowych-slajdach-cz2.html 

Sporą perełką (szczególnie dla mieszkańców jednostki C) jest w tym artykule zdjęcie trzecie. Zrobione z tego samego pagórka, ale z aparatem skierowanym w przeciwnym kierunku, na ulicę Warneńską w trakcie budowy. Na zdjęciu pierwszy blok z lewej to Warneńska 14, pierwszy z prawej Warneńska 12. W tyle Warneńska 10 i kolejne... Dołem zdjęcia będzie przebiegała ul. Rakoczego.

Podziękowania za udostępnione zdjęcia. 

 




 

niedziela, 25 lutego 2024

Panorama 1977 r. (uzupełnienie)

W styczniu udostępnione zostały trzy zdjęcia Pana Marka Kaliszczaka, składające się na taką panoramę:

https://piecki-migowo-historia.blogspot.com/2024/01/panorama-1977-r.html 

To jeszcze jedno zdjęcie do kompletu tego samego autora, pokazujące to samo miejsce, ale zrobione trochę dalej, z bloku Wileńska 61. Data ta sama - kwiecień 1977 r.

W lewej części zdjęcia, "nad" dachem najbliżej położonego gospodarstwa widać częściowo budynek, w którym do lat 60. minionego wieku znajdowała się czteroletnia szkoła przy ul. Piecewskiej. Obecnie znajduje się tam nowo otwarty skwer z tablicą historyczną opisującą m.in. tę szkołę.

A jak wyglądał ten obszar w niemal identycznych ujęciach, już po wybudowaniu pierwszych bloków jednostki "B" oraz współcześnie kilkanaście lat temu? Można to sprawdzić i porównać dzięki dwóm zdjęciom z forum Dawny Gdańsk. Wystarczy kliknąć w ten link:

https://forum.dawnygdansk.pl/files/porownanie3.jpg