Do tej pory historycznie poruszany był temat Piecek, czas więc przenieść się na drugą stronę dzielnicy czyli do Migowa...
Pierwsza wzmianka o Migowie pochodzi z XIV wieku. Wieś zapisywana była jako Emugow. W 1379 roku nadana na prawie chełmińskim przez komtura gdańskiego sołtysowi Klausowi Kluckowowi w dziedziczną własność.
Po pokoju toruńskim król Kazimierz Jagiellończyk nadał wieś miastu Gdańsk, oddawaną przez kolejne lata w dzierżawę.
Od 1565 r. Migowo pojawia się pod nazwą Müggau.
W XVI w. istniała w Migowie cegielnia, a na początku XVII w. gdański mieszczanin Henrich Kortzfleisch założył zakład do przeróbki i czyszczenia pszczelego wosku, który szedł na eksport.
Do połowy XVII wieku Migowo należało do parafii kościoła św. Katarzyny. Od 1647 r. Migowo zostało włączone do parafii kościoła ewangelickiego na Ujeścisku.
W 1702 wieś została mocno zniszczona i ograbiona przez Rosjan w trakcie Wojny Północnej.
Pod koniec XVIII wieku został wybudowany w Migowie dwór (będzie o nim osobny artykuł), który stanął na działce i w miejscu dawnej posiadłości sołtysa. Wokół dworu zaczął powstawać park ze szpalerem lipowych drzew. Następne lata to kolejni właściciele Migowa. Dwór był w posiadaniu m.in. znanych rodzin Steffensów czy Pickeringów. Został rozebrany na początku XXI wieku.
W 1868 r. Migowo liczyło 156 mieszkańców, 120 katolików i 36 ewangelików. Ewangelicy należeli do parafii w Ujeścisku, katolicy do Świętego Wojciecha.
W 1939 r. rozpoczęto budowę łącznika z Wrzeszcza do planowanej autostrady Berlin–Królewiec przebiegającej przez Migowo. Budowę przerwano w trakcie wojny. Część terenu przez który miała przechodzić, wykorzystany został po latach pod budowę al. Pawła Adamowicza.
Po II wojnie światowej nazwa wsi została zmieniona na obecną, natomiast w 1954 r. Migowo zostało włączone w granice miasta.
W latach 70. minionego wieku dzięki zaangażowaniu mieszkańców i wybudowaniu własnymi siłami pętli autobusowej, do Migowa doprowadzona została komunikacja miejska.
Od drugiej połowy lat 70. tereny Migowa zaczęto stopniowo zabudowywać blokami z wielkiej płyty, należącymi do spółdzielni mieszkaniowej "Morena".
W drugiej połowie lat 90. rozpoczęła się w centralnej części Migowa budowa kościoła Miłosierdzia Bożego.
Opis zdjęć:
Panorama dawnego Migowa z 1981 roku, na chwilę przed pojawieniem się pierwszych bloków. Za zdjęcia dziękujemy autorowi, Panu Piotrowi Rzeuskiemu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz