niedziela, 15 marca 2020

Logo Solidarności

Logo Solidarności zna chyba każdy, ale zapewne nie wszyscy wiedzą gdzie powstało i w jakich okolicznościach. A powstało na dzielnicy Piecki-Migowo.
Twórcą logo jest grafik i projektant Jerzy Janiszewski, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku i świadek wydarzeń sierpniowych w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku, które zainspirowały autora do zrobienia symbolicznego znaku graficznego podtrzymującego strajkujących na duchu.

W drugiej połowie sierpnia w czasie stoczniowego strajku, Jerzy Janiszewski zaprojektował w swoim mieszkaniu przy ul. Marusarzówny 7, namalowane czerwoną farbą na kartce A5 logo Solidarności. Po akceptacji w stoczni, zgodzie na druk i rozpowszechnianie, za pomocą ręcznego sitodruku powstały pierwsze odbitki "Solidarności" (z dopiskiem "Gdańsk siepień'80"), które były rozwieszane na terenie stoczni. Do końca trwania strajku powstawały kolejne nakłady, po około 200 sztuk dziennie.
Wkrótce napis "Solidarność" zaczął pojawiać się w telewizji i prasie (dzienniki Le Monde czy The New York Times), stając się coraz bardziej znanym w kraju i na świecie.

Po powołaniu związku zawodowego i zakończeniu protestu, projekt stał się oficjalnym znakiem NSZZ Solidarność.

Plakat "Solidarność" z 1980 r. autorstwa Jerzego Janiszewskiego zamieszczony na stronie Europejskiego Centrum Solidarności:
http://archiwum.ecs.gda.pl/

Na zdjęciu blok Marusarzówny 7 w którym powstało logo.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz