wtorek, 17 grudnia 2024

Spotkanie z gdańskimi pisarzami

W minioną niedzielę (15 grudnia 2024 r.) w Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. Marusarzówny odbył się kolejny pchli targ dla mieszkańców, tym razem dodatkowo połączony ze spotkaniem z gdańskimi pisarzami. Gośćmi byli powieściopisarz, eseista, historyk literatury Stefan Chwin, wraz z żoną - pisarką i redaktorką Krystyną Chwin. Może nie wszystkim wiadomo, że Państwo Chwinowie od 47 lat związani są z naszą dzielnicą. Mieszkają w bloku przy ulicy Amundsena.

Drugim z gości był Jan Daniluk, historyk, badacz, publicysta, pasjonat dziejów Gdańska i Sopotu. Razem z Jarosławem Wasielewskim w 2019 r. opracowali album "Wrzeszcz na dawnej pocztówce. Spacer drugi", złożony z prawie stu pocztówek. Albumowy spacer po dawnym Wrzeszczu, poprzez Jaśkową Dolinę, kończy się w Pieckach początku XX wieku. Ostatnią książką Jana Daniluka, wydaną w tym roku, jest "Dwudziestolecie pomiędzy. Miniatury o Wolnym Mieście Gdańsku (1920-1939)".

Gośćmi byli też Agata Pieniążek i Mateusz Szuba, reprezentujący grupę literacką Mafia Literacka.

Organizatorem pchlego targu i spotkania był Grzegorz Giżewski z Rady Dzielnicy Piecki-Migowo.

 

www.jandaniluk.pl
www.mafialiteracka.pl

 


niedziela, 15 grudnia 2024

Zdjęcie lotnicze z 1996 r.

Dotychczas pojawiły się tutaj zdjęcia lotnicze Piecek oraz Migowa z roku 1975 i 1973, oraz jedno zdjęcie lotnicze osiedla Morena z 1981, które zebrane są w tym linku: 

https://piecki-migowo-historia.blogspot.com/search/label/zdj%C4%99cia%20lotnicze 

Czas na lata 90., bo z tego okresu jeszcze żadnego nie było. 😊 Poniżej zdjęcie lotnicze zrobione w 1996 roku. To ostatnie chwile, gdy na dzielnicy było jeszcze zielono, bo wkrótce zaczęło się to powoli zmieniać. Nie ma jeszcze zabudowy na tzw. wyspie piecewskiej (w centralnej części zdjęcia), podobnie jak wiele innych miejsc. Przy Myśliwskiej stoi jeszcze Dwór Migowo (lewy dolny róg, czerwony dach przy dolnej krawędzi), który zostanie rozebrany w 2000 roku, natomiast Dwór Uphagenów przy Piecewskiej stoi odbudowany od zaledwie kilku lat.

Całkiem możliwe, że ktoś dojrzy na zdjęciu swój dawny samochód pod blokiem.😉

Całego osiedla na tym zdjęciu nie widać. Nie załapała się w kadr jednostka A (jedynie dwa bloki Piecewska 18 i 20 przy prawej krawędzi) i nie widać jednostki G, ale za to dobrze widać pozostałe i w całości ulicę Belgradzką (prawy dolny narożnik).



poniedziałek, 9 grudnia 2024

Mural przy Jaśkowej Dolinie

W centralnej części dzielnicy, na wysokości Jaśkowej Doliny 105 (przed Przychodnią Morena), pojawił się nowy mural, nawiązujący historycznie do dawnych Piecek z początku XX wieku. Pomysłodawcą i inicjatorem muralu jest prezes Domu Sąsiedzkiego Piecki-Migowo Florian Wojciechowski. Projekt jest sfinansowany wspólnie przez Stowarzyszenie Przyjaciół Piecek-Migowa Dom Sąsiedzki oraz Spółdzielnię LWSM Morena. Autorem i wykonawcą muralu jest Rafał Roskowiński, podobnie jak dwóch poprzednich murali wzdłuż ul. Rakoczego i przy ul. Warneńskiej.

 


piątek, 29 listopada 2024

Rakoczego 17

Krótka historia pewnego pawilonu w centrum dzielnicy:

2006 rok - budowa

2024 rok - rozbiórka

- - - - -

Więcej informacji w linku:
https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Znika-osiedlowe-centrum-handlowe-Powstanie-40-metrowy-budynek-mieszkalny-n195763.html





piątek, 22 listopada 2024

Cyrk Wielki 2000 r.

Tak reklamował się warszawski Cyrk Wielki w 2000 roku. Słonie, wielbłądy i konie przechodzą osiedlowymi ulicami Piecewską i Rakoczego. Zdjęcia zostały zrobione z bloku przy Amundsena 3. Autorką zdjęć jest Hanna Lutrosińska, a podesłał je Andrzej Budych. Dzięki! 👍😊

Dodatkowo link nawiązujący do Cyrku Wielkiego i pamiętnego wydarzenia w studiu TVP, ale 3 lata wcześniej:

https://www.eska.pl/cinema/news/polka-zaatakowana-przez-niedzwiedzia-w-studiu-telewizyjnym

 


wtorek, 12 listopada 2024

Spotkanie z historią dzielnicy w Centrum Kultury cz.2

W tym roku mija 70 lat od włączenia dawnych wsi Piecki i Migowo w granice miasta Gdańska.
Również w tym roku mija 40 lat od otwarcia Domu Kultury (dziś pod nazwą Centrum Kultury) na terenie osiedla Spółdzielni Mieszkaniowej "Morena". Osiedla, którego budowę na obszarze Piecek i Migowa rozpoczęto prawie pół wieku temu (w 2025 roku minie 50 lat)...

Zapraszamy na drugie już "Spotkanie z historią dzielnicy" w Centrum Kultury na Morenie w najbliższy czwartek 14.11.2024 o godz. 19.00.

Organizatorem spotkania jest Radny Miasta Łukasz Świacki, a projekt dofinansowany ze środków Rady Dzielnicy Piecki-Migowo.

Na miejscu udostępniona będzie wystawa archiwalnych zdjęć.

 


 

sobota, 2 listopada 2024

Piecewska 1983

Wrzesień 1983 roku. Na zdjęciu ulica Piecewska i rosnące wzdłuż niej drzewa (lipy).

Na drugim zdjęciu to samo miejsce obecnie - wieżowce osiedla Central Park. Obecnie trwa budowa dwóch ostatnich (siódmego i ósmego).

Za tymi drzewami przy Piecewskiej stał przed laty niżej opisany dom:

https://piecki-migowo-historia.blogspot.com/2024/10/cafe-nipkowa-i-historia-rodziny-szwedow.html

- - - - -

Źródło: archiwum Narodowego Instytutu Dziedzictwa o. w Gdańsku, fot. Bogna Lipińska

 




wtorek, 29 października 2024

Po spotkaniu w Centrum Kultury

Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie do Centrum Kultury na Morenie na pierwsze "Spotkanie z historią dzielnicy". Specjalne podziękowania dla mieszkańców dawnych Piecek, którzy zagościli na spotkaniu. 😊

Zapraszamy już teraz na część drugą 14 listopada 2024, o godz. 19.00. 

------

Na ostatnim zdjęciu (od lewej):

Radny Miasta Łukasz Świacki - organizator spotkania,

Joanna Bernacka-Szreder - Kierownik Centrum Kultury 

Beata Peters - inicjatorka wydarzeń historycznych na dzielnicy,

oraz prowadzący spotkanie (tę stronę również 😖) Marek Wilkowski.


 

 

 

wtorek, 22 października 2024

Spotkanie z historią dzielnicy w Centrum Kultury

Zapraszamy chętnych już w najbliższy czwartek 24.10.2024 r. o godz. 18.00 na "Spotkanie z historią dzielnicy" (pierwsze z dwóch) do Centrum Kultury na Morenie. Spotkanie poprowadzi Marek Wilkowski, autor strony... tej strony. 😉 Organizatorem spotkania jest Radny Miasta Gdańska - Łukasz Świacki, a projekt dofinansowany ze środków Rady Dzielnicy Piecki-Migowo.

Na miejscu będzie udostępniona też wystawa archiwalnych zdjęć dzielnicy.
 
 

 

niedziela, 6 października 2024

Cafe Nipkowa i historia rodziny Szwedów

Przy ulicy Piecewskiej, na osiedlu Central Park stoi wieżowiec z numerem 33, którego budowę zakończono w 2012 roku. Przed laty w jego miejscu stał budynek, w którym na początku XX wieku zaczęła funkcjonować restauracja Cafe Pietzkendorf prowadzona przez Bruno Nipkowa. Lokal z pięknym ogrodem cieszył się sporym uznaniem wśród gości. O tej restauracji można przeczytać w artykule opublikowanym w 2021 roku:

https://piecki-migowo-historia.blogspot.com/2021/02/cafe-pietzkendorf.html 

Po rodzinie Nipkow, już po II wojnie światowej, w tym domu zamieszkała rodzina państwa Szwedów. Przybyli tu ze wsi Andresówka, położonej 6 km od Włodzimierza Wołyńskiego (obecnie Ukraina), uciekając z tamtych terenów w 1944 r. w czasie tzw. rzezi wołyńskiej. Ostatecznie część rodziny dotarła do Gdańska, gdzie od marca 1947 r. zamieszkała w Pieckach.

Najstarszą z rodziny była Katarzyna Szwed. Razem z nią przy Piecewskiej zamieszkali też jej dwaj synowie Tadeusz i Franciszek, którzy założyli tu swoje rodziny, a w pobliskim dworze Uphagenów zamieszkała z rodziną jedna z córek Weronika. Jej mąż Bronisław Maciejewski został sołtysem Piecek.

W 1982 roku Katarzyna Szwed, jej mąż Andrzej oraz ich dzieci Tadeusz, Franciszek, Władysław i Józef, zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” - izraelskim odznaczeniem dla osób, które narażając życie, ratowały Żydów prześladowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Udało im się wyprowadzić z miejscowego getta 6-osobową rodzinę Żydów oraz rodzeństwo (chłopca i dziewczynę). Ukrywali ich na terenie swojego gospodarstwa w podziemnym schronie przy studni. Jedzenie było im dostarczane w wiadrze przez szyb studni, w którym znajdowała się wnęka. Później dla bezpieczeństwa przenieśli ich do nowo wykopanej kryjówki pod stodołą. Gdy w 1944 roku ukraińscy nacjonaliści zaczęli mordować miejscową ludność i podpalać okoliczne wsie, rodzina Szwedów ewakuowała się z Andresówki razem z Żydami, ukrywając ich we wsi Bielin. Następnie uciekli przez linię frontu na wyzwolone tereny.

Choć po wojnie uratowani rozjechali się po świecie, to do końca byli w kontakcie z rodziną Szwedów.

Wspomniany Andrzej Szwed nie doczekał końca wojny. Zginął podczas bombardowania w 1944 roku. Jego symboliczny grób znajduje się na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku-Wrzeszczu.

W związku z rozbudową nowego osiedla Spółdzielni Mieszkaniowej "Morena", rodzina (nie jedyna z Piecewskiej) została w drugiej połowie lat 70. przesiedlona do nowych bloków na jednostce "A" i "B". Omawiany dom stał opuszczony jeszcze przez kolejne lata.

Katarzyna Szwed zmarła w 1978 roku, w wieku 92 lat.

 

Więcej o tych wydarzeniach i rodzinie Szwedów w poniższych artykułach:

https://sprawiedliwi.org.pl/pl/historie-pomocy/wiecej-o-rodzinie-szwedow

oraz

https://teatrnn.pl/sprawiedliwi-lubelszczyzna/historia-rodziny-szwedow-andresowka-k-wlodzimierza-obecnie-ukraina/


Podziękowania i pozdrowienia dla Pani Barbary oraz dla Pani Ireny Tyburskiej za podzielenie się wspomnieniami.


Źródło:

sprawiedliwi.org.pl

teartnn.pl

oraz wspomnienia rodzinne powyższych osób

------------------------------

Opis dołączonych zdjęć:

Zdjęcie 01

Restauracja Cafe Pietzkendorf, 1911 r. (źródło: Fotopolska)

Zdjęcie 02

W ogrodzie Cafe Pietzkendorf, ok. 1912 r. (źródło: PAN Biblioteka Gdańska)

Zdjęcie 03

Jedno z ogłoszeń Bruno Nipkowa w Danziger Volksstimme (dzienniku wychodzącym w okresie międzywojennym) reklamujące restaurację. 1921 r.

Zdjęcie 04

Fragment zdjęcia lotniczego Piecek z 1975 roku, czyli krótko przed rozpoczęciem budowy osiedla, z domem rodziny Szwedów zaznaczonym strzałką. Stary kasztanowiec naprzeciwko domu (po drugiej stronie ulicy) rośnie do dziś. (źródło: Geoportal)

Zdjęcie 05

Katarzyna Szwed (źródło: sprawiedliwi.org.pl)

Zdjęcie 06

Dom rodziny Szwedów (zaznaczony w kółku) w sąsiedztwie nowo wybudowanych bloków, widok od ulicy Kolumba. 1979 r. (źródło: kronika Spółdzielni Mieszkaniowej "Morena")

Zdjęcie 07

Dom widoczny od drugiej strony, z ulicy Warneńskiej (zaznaczony strzałką), lata 90. (źródło: album "Gdańsk 2000. W drodze do przyszłości")

Zdjęcie 08

Piecewska 33 i 35. Miejsce gdzie stał dom. Współczesny odpowiednik pierwszego zdjęcia z pocztówki. 2024 r. 

 









środa, 2 października 2024

Napisy (przychodnia)

Przychodnia Morena. Odwiedzając ten obiekt (w roli pacjenta oby jak najrzadziej) warto czasem spojrzeć pod nogi i przyjrzeć się... podłodze, bo w niej zapisany jest czas budowy budynku.

Na parterze w głównym holu można zauważyć w dwóch miejscach rok i inicjały, wkomponowane w podłogową ceramikę. Przy wejściu na hol widnieje napis "1989.RJ", a trochę dalej "1989.AL". Litery to pewnie inicjały kierujących budową (?).

Natomiast na wysokości głównej rejestracji można dostrzec literę "P", która chyba ma informować, że to parter.

Na ostatnich dwóch zdjęciach płyty chodnikowe położone pod budynkiem przychodni od ulicy Piecewskiej. Te mają rocznik 1990.

 







niedziela, 8 września 2024

Bulońska 2003 r.

2003 rok. Ulica Bulońska na trzech zdjęciach sprzed 21 lat z widokiem w kierunku Rakoczego i w kierunku Myśliwskiej.

Czwarte zdjęcie to artykuł w Dzienniku Bałtyckim z dnia 17 maja 1973 roku, wyjaśniający już w samym nagłówku skąd wzięła się nazwa ulicy.

Piąte o nadaniu nazwy pochodzi z Dziennika Bałtyckiego, z dnia 17 grudnia 1978 roku.

Ciekawostka: na wczesnych planach realizacyjnych osiedla ulica Bulońska widnieje jeszcze pod pierwotną nazwą Dzielnicowa.

W linku dla przypomnienia zdjęcie Bulońskiej jeszcze starsze o 10 lat, z około 1993 roku:

Bulońska ok.1993 r.

------------ 




 

  

niedziela, 1 września 2024

Przedszkole nr 75

1 września 1982 roku Kuratorium Oświaty i Wychowania powołało do życia w Pieckach-Migowie nowe Przedszkole nr 75, choć mniejsze przedszkola na rozbudowywanym osiedlu funkcjonowały już w latach 70. w przybudówkach bloków.

Przedszkole miało zająć adoptowany budynek przy ul. Wileńskiej 62 po Gdańskim Kombinacie Budowy Domów w Kokoszkach, w którym znajdowały się pomieszczenia kierownictwa budowy osiedla wraz z zapleczem socjalnym. Jednak budynek w tamtym momencie nie był jeszcze gotowy do pełnienia tej funkcji i przez pierwszy rok przedszkole działało w pomieszczeniach pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 1. Dopiero od 1 września 1983 roku zaczęło działać w budynku przy Wileńskiej i tak jest do dzisiaj.

W 2023 roku przedszkole obchodziło 40-lecie działalności. Nadano mu też nową nazwę "Pod tęczą". Relacja z rocznicy udostępniona jest na stronie FB Rady Dzielnicy Piecki-Migowo:

https://www.facebook.com/rd.piecki.migowo/posts/pfbid0DkYKATxTFFs9rrvvmthhi4ReCmbDm5APiiJyZqxZhVycervT86kQXdzLTsdcZiiLl 

----

Podziękowania dla Pani Dyrektor Lidii Marczyńskiej za wizytę i udostępnienie kronik. 😊 Również (ponownie) dla Pana Marka Kaliszczaka, za podzielenie się swoimi archiwalnymi zdjęciami.

----

Opis zdjęć w kolejności:

Zdjęcie 01

1977 r. Osiedle w budowie. Po prawej budynek Gdańskiego Kombinatu Budowy Domów (przyszłe przedszkole). Nie ma jeszcze nowego odcinka Jaśkowej Doliny dochodzącego do Wileńskiej. Fot. Marek Kaliszczak.

Zdjęcie 02

1983 r. Budynek przedszkola. Źródło: kronika przedszkola.

Zdjęcie 03

2001 r. Wejście do przedszkola od strony Jaśkowej Doliny. Źródło: kronika przedszkola.

Zdjęcie 04

2001 r. Wejście do przedszkola od strony Wileńskiej. Źródło: kronika przedszkola.

Zdjęcie 05

2024 r. Budynek przedszkola współcześnie w otoczeniu drzew.

Zdjęcie 06

2024 r. Wejście do przedszkola od strony Jaśkowej Doliny.

Zdjęcie 07

2024 r. Wejście do przedszkola od strony Wileńskiej. Płot z furtką zachował się do dziś.