wtorek, 8 grudnia 2020

Dwór migowski

Jeszcze nie tak dawno (z historycznego punktu widzenia) w centrum Migowa stał zabytkowy dwór z którym sąsiadował piękny park ze szpalerem wiekowych lip, buków i grabów; oraz sad i staw...

Dwór migowski zbudowano pod koniec XVIII wieku na miejscu wcześniejszej posiadłości sołtysa. Początkowo parterowy, w XIX wieku dobudowane zostało piętro.

Dworek miał przez lata wielu właścicieli. Jedną z ważniejszych rodzin zamieszkujących dworek w XIX wieku była rodzina Pickering, ze znanego angielskiego rodu. Peter Pickering był kupcem zbożowym z Liverpoolu, który przybył do Gdańska razem z bratem. W 1818 roku wziął ślub z Emilią z bogatej rodziny Steffensów (jego brat również związał się z tą rodziną).
Cztery lata później w 1822 roku kupili posiadłość w Migowie, która od 1773 r. należała do dziadka Emilii, rajcy Dawida Weichbrodta, potem do jej ojca Carla Steffensa (właściciela m.in. Złotej Kamienicy przy Długim Targu). Peter Pickering zmarł w 1865 roku, a Emilia w 1877.
Późniejszym właścicielem dworu był syn Petera - Eugeniusz, który wziął ślub z Margaret Doering. Po śmierci Eugeniusza w 1895 roku dwór pozostał własnością rodziny Doeringów.

Wracając do Petera Pickeringa: oprócz syna, miał też trzy córki, które malowały obrazy. Dzięki jednej z nich - Marie Pickering, wiemy jak w tamtych latach (XIX wiek) wyglądało Migowo widziane od strony dworku. Marie Pickering żyła w latach 1820-1901.

Innym właścicielem był Emil Otto Wannow i jego żona Maria Wannow. Majątek kupili oni w 1913 roku. Z tej rodziny pochodzi niemiecka konsul Nelly Marianna Wannow. Konsulem w Gdańsku była w latach 1990-1993.

Ostatnimi właścicielami przed wojną od 1936 roku byli Egon Wüst i Dora Wüst. Jako że zaginęła księga wieczysta Migowa z czasów ostatniej wojny, można sądzić tylko w oparciu o dokumentację powojenną, że Wüstowie zajmowali dwór do końca wojny. Z relacji rodziny osoby pracującej w dworku w czasie wojny, wynika że w marcu 1945 Wüstowie prawdopodobnie zostali zatrzymani przez Rosjan w czasie ewakuacji z Gdańska, ale to niepotwierdzone info.

Po wojnie, od 1953 roku gospodarzem dworku był Władysław Stelmaszek. Gospodarze w kolejnych latach zmienili się parokrotnie. W dworku odbywały się zebrania gminne, a mieszkańcy chętnie odwiedzali przyległy park, ogród i staw.

W latach 60-tych została rozebrana zachodnia część górnego piętra dworku.

Pod koniec lat 70-tych dworek przejęła Spółdzielnia Mieszkaniowa "Morena", który nie był już w najlepszym stanie.
Po przejęciu przez miasto na początku lat 90. trafił w prywatne ręce. Od 1997 r. teren był w posiadaniu jednego z trójmiejskich biznesmenów.
W 2000 r. doprowadzony do ruiny dworek został rozebrany. Zachował się częściowo do dziś dworkowy park z rzędem starych lip, ale daleko mu do wyglądu sprzed lat.

Zabytkową pamiątką po dworku jest też przebudowany dawny budynek gospodarczy (Myśliwska 31). Datuje się jego budowę na początek XX wieku.

W 1983 r. w dworku i parku kręcony był film "Śledztwo porucznika Tomaszka". W telewizji został wyemitowany dopiero w 1988 roku.

Na terenie parku ma wkrótce powstać niewielkie osiedle mieszkaniowe.

Jako uzupełnienie i w temacie przyszłych planów - link do portalu trójmiasto.pl :
https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Deweloper-kupil-teren-wokol-dawnego-Dworu-Migowo-n98763.html

O historii Migowa pod linkiem:
https://piecki-migowo-historia.blogspot.com/2020/01/historia-migowa-poczatki.html

 
Opis zdjęć:
1) Dworek Migowo ok. 1921 r.
2) Peter i Emilie Pickering
3) Obraz namalowany przez Marie Pickering
4) Dworek widziany od frontu, 1979 r. (fot. B.Lipińska)
5) Jeden z budynków gospodarczych, stojący w pobliżu dworu z poł. XIX wieku, rozebrany w latach 80-tych, 1979 r. (fot. B.Lipińska)
6) Ruiny dworku (opis pod zdjęciem), ok. 2000 r.
7) Szpaler lip, będących pozostałością po dworskim parku, 2020 r. Za lewym rzędem drzew widoczny fragment dołu po dawnej strzelnicy.
08) Skrzyżowanie ulic Myśliwska/Bulońska z widokiem na dawny park (dworek stał z lewej strony zdjęcia), 2020 r.

ŹRÓDŁO:

 Zdjęcia dworku z 1979 r. zostały udostępnione dzięki zgodzie i uprzejmości Narodowego Instytutu Dziedzictwa, oddział w Gdańsku (dokumentacja Woj. Konserwatora Zabytków "Katalog parków województwa gdańskiego - Migowo, park dworski", aut. B.Lipińska, K.Kostarczyk, W.Miler)

Jerzy Samp "Gdańskie dwory i pałace", 1998
www.pickeringfamilyhistory.com
www.andreas-schulz.eu
Miasto jak ogród 9/2001 (wyd. Polski Klub Ekologiczny Okręg Wschodnio-Pomorski)
30 Dni 4/2006 ("Migowski dwór", aut. Dorota Trela-Godzwon)
Ostdeutsche Monatshefte 2/1921
Rafał Kręcicki

 









 

 






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz