Oto trzecia pocztówka z Pieckami z początku XX wieku, ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej.
Co na niej widzimy? W lewym górnym rogu restauracja (Cafe zum Kronprinzen) należąca do Maxa Blocka. Jak pokazuje opis, restauracja posiadała już telefon (Fernruf 1803). Znajdowała się naprzeciwko restauracji Nipkowa, o której był już artykuł. Współcześnie stałaby przed balkonami bloku z adresem Piecewska 30.
Z tyłu za restauracją widoczny jest dom (z czerwonym dachem) z którym zapewne tworzyła całość.
We wcześniejszych latach właścicielem gospody był Adolf Engler. Jego gospoda na pewno funkcjonowała już w 1901 r. (zdjęcia z pocztówki pod artykułem są zdecydowanie z późniejszych lat). Jedna z historii, która wydarzyła się tego roku u Englera, została opisana przez historyka Pawła Pizuńskiego na stronie trojmiasto.pl :
https://historia.trojmiasto.pl/Wojna-na-noze-w-Pieckach-n100213.html
Tu uwaga: jest tam błędnie opisane zdjęcie z dworkiem, o czym za chwilę.
Gospoda Englera (wspomniany dom z czerwonym dachem) pokazana jest w poniższym artykule z sierpnia 2020, na lewym górnym zdjęciu pocztówki wydanej ok. 1902 roku:
https://piecki-migowo-historia.blogspot.com/2020/08/szkoy-cz2.html
--
Wracając do pocztówki z tego artykułu: kolejne zdjęcie w prawym górnym rogu, to ogród restauracji M.Blocka (po mocnym "fotoszopie" 😉 ).
Natomiast w lewym dolnym rogu pałacyk (Schloss), zwany dziś Dworem Uphagena. Jedyny obiekt z pocztówki, który przetrwał do dzisiejszych czasów, choć odbudowany został prawie w całości. Obecnie ma adres Piecewska 27.
Natomiast w prawym dolnym rogu dwór (Gutshaus), który został zniszczony z końcem ostatniej wojny i nie ma dzisiaj po nim śladu. Stał w okolicach skrzyżowania Piecewska/Rakoczego.
Więcej informacji i zdjęć o tych dwóch dworach znajduje się w artykule z kwietnia 2020 roku:
https://piecki-migowo-historia.blogspot.com/2020/04/dwor-uphagenow.html
-----
Pocztówka udostępniona została ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz