poniedziałek, 30 grudnia 2019

Budowa kościoła Bożego Ciała cz.3/3

Uroczyste poświęcenie części budującego się dolnego kościoła i wmurowanie kamienia węgielnego nastąpiło w trzecią rocznicę utworzenia parafii - 30 listopada 1980 roku. Odbyło się ono z udziałem Ks. Biskupa Ordynariusza Lecha Kaczmarka, Ks. Biskupa Kazimierza Kluza, wielu księży, zaproszonych gości oraz parafian.

Wraz z kościołem budowano równocześnie rozległe zaplecze - szczególnie salki katechetyczne, aby można było prowadzić katechizację coraz większej liczby dzieci i młodzieży.

Dalsza budowa właściwego górnego kościoła przypadła na przełom lat 80. i 90.

W 1995 r. została oddana do użytku kaplica św. Wojciecha zawierająca niektóre elementy ołtarza papieskiego z Zaspy z 1987 roku, odrestaurowane i uzupełnione przez malarza Zbigniewa Śmiechowskiego wraz z namalowanym przez niego obrazem św. Wojciecha.

Rok 1997:  Ze wspomnień Ks. Władysława Matysa:

Pośród trudów duszpasterskich, zarządzania parafią i nieustannej budowy kościoła przybliżył się 60 rok mego życia i 20 rok posługi na Morenie. Byłem już tym zmęczony.  Przez te lata Morena bardzo się rozrosła i pojawiła się potrzeba podziału parafii. Kiedy więc pani Aniela Kostecka podarowała na rzecz Kościoła swoją posesję w Gdańsku Migowie, sprawa nabrała realnych kształtów. Wyraziłem gotowość podjęcia się trudu zorganizowania mniejszej już parafii i budowy kościoła. Metropolita Gdański Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Gocłowski przychylił się do tej sugestii i mianował mnie proboszczem nowej parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Gdańsku Migowie, gdzie już uprzednio podjąłem budowę punktu duszpasterskiego.

W pamiętny dzień - 27 lipca 1997 roku – Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Gocłowski odprawił z udziałem zaproszonych księży i wiernych Mszę św. inauguracyjną pod gołym niebem i poświęcił plac budowy oraz skromną kaplicę w budujących się pomieszczeniach parafialnych.

 Ks. Władysław Matys     


 W 1997 r. budowę kościoła Bożego Ciała przejął nowy proboszcz Ks. Wojciech Chistowski. Już za jego posługi zrobiony został m.in. dach kościoła pokryty blachodachówką, ocieplone zostały mury i wykonano zewnętrzną elewację.

Sam kościół pomyślany został jako wielki kompleks sakralny o powierzchni ok. 8.000 m2. mieszczący dolny kościół o powierzchni ok. 900 m2, tzw. małą kaplicę, kaplicę św. Wojciecha, właściwy górny kościół o pow. ok. 2000 m2, 15 sal katechetycznych, warsztaty, magazyny, rekwizytornie oraz osobną dużą plebanię.

Historia parafii i budowy kościoła Bożego Ciała powstała dzięki uprzejmości i przekazanych wspomnień Ks. Władysława Matysa. Archiwalne zdjęcia dołączone do artykułu pochodzą z prywatnej kolekcji Ks. Władysława Matysa.

Informacje uzupełniające pochodzą ze strony www.bozecialo.com


Opis zdjęć:
zdjęcie pierwsze, drugie, trzecie i czwarte: budowa górnego kościoła, druga połowa lat 80.
zdjęcie piąte: kościół w budowie, 1993 r.
zdjęcie szóste: plebania w budowie, 1993 r.
zdjęcie siódme: rozbiórka budynku gospodarczego, 1996 r.
zdjęcie ósme: kościół współcześnie, 2019 r.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz