niedziela, 22 grudnia 2019

Budowa kościoła Bożego Ciała cz.1/3

Okres świąt to dobry moment na przypomnienie historii parafii i budowy kościoła Bożego Ciała, który swą charakterystyczną bryłą wita kierowców wjeżdżających na dzielnicę Piecki-Migowo od strony Suchanina.

Inauguracja nowej parafii miała miejsce w istniejącej od 1966 r. skromnej kaplicy, która powstała w  miejscu dawnej masarni przy ul. Mozarta 1 na Suchaninie na posesji państwa Śliwków. Ordynariusz Diecezji Gdańskiej Ks. Biskup Lech Kaczmarek powierzył organizację tej parafii i budowę nowego kościoła Księdzu Władysławowi Wojciechowi Matysowi.
27 listopada 1977 mszę św. inauguracyjną przy ul. Mozarta koncelebrowali Ks. Prał. Mieczysław Goździewski i Ks. Władysław Wojciech Matys, któremu w czasie mszy wręczony został kamień węgielny z Bazyliki św. Piotra w Rzymie pod przyszły kościół Bożego Ciała.

Już w grudniu 1977 r. wykupiono gospodarstwo przy ul. Piecewskiej pod teren  budowy. Kościół miał w przyszłości obsługiwać mieszkańców Suchanina (starających się o budowę kościoła od 10 lat) oraz mieszkańców Piecek-Migowa.

Wykonanie projektu technicznego i nadzór budowy powierzono inż. Tadeuszowi Skwierczowi. Projekt konstrukcyjny opracował inż. Janusz Dembek, a kierownikiem prac budowlanych został inż. Jerzy Broma.

Kościół miał być usytuowany na stoku wzgórza, należało więc wykonać ogromne przygotowawcze prace ziemne. Przy wyrównywaniu terenu przez 2 tygodnie pracowało od 4 do 6 spychaczy, które przemieściły ponad 30.000 m3 ziemi. Dodatkowe utrudnienia w przygotowywaniu terenu powodowały cieki wodne i kurzawa.

Na placu budowy pierwszą Pasterkę pod gołym niebem odprawiono 25 grudnia 1977 r. Kolejną mszę świętą po procesji rezurekcyjnej w Wielkanoc 1978 r. odprawił Ks. Biskup Kazimierz Kluz i od tego dnia zaczęto odprawiać tam msze w każdą niedzielę...

Kolejne fazy budowy kościoła w cz.2.

Historia parafii i budowy kościoła Bożego Ciała powstała dzięki uprzejmości i przekazanych wspomnień Ks. Władysława Matysa. Zdjęcia dołączone do artykułu pochodzą z prywatnej kolekcji Ks. Władysława Matysa. 

Opis zdjęć:
zdjęcie pierwsze, drugie i trzecie: równanie terenu spychaczami
zdjęcie czwarte i piąte: walka z kurzawą
zdjęcie szóste: ołtarz na terenie budowy, gdzie odprawiano msze św. przez pierwsze lato
zdjęcie siódme: makieta przyszłego kościoła




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz