poniedziałek, 5 kwietnia 2021

Budowa kościoła Miłosierdzia Bożego (Migowo)

Początki parafii i budowy kościoła Bożego Ciała przy ul. Piecewskiej na dzielnicy Piecki-Migowo siegają 1977 roku. Organizację parafii i budowę kościoła powierzono wtedy Księdzu Władysławowi Wojciechowi Matysowi. O początkach tej budowy pisaliśmy szerzej w trzech częściach ponad rok temu:

część 1

część 2 

część 3 

Tak było kiedyś. Jednak wraz z upływem lat osiedle się rozrastało i pojawiła się potrzeba podziału parafii. Kiedy jedna z mieszkanek Migowa, Pani Aniela Kostecka podarowała na rzecz kościoła swoją posesję w Migowie, sprawa nabrała realnych kształtów. 

Proboszczem nowej parafii mianowany został (podobnie jak w powyższym przypadku) Ks. Władysław Matys, który podjął się jej zorganizowania i budowy nowego kościoła. Parafia została wydzielona i erygowana dekretem Metropolity Gdańskiego z parafii Bożego Ciała przy Piecewskiej 23 czerwca 1997 r.

Już 27 lipca 1997 r. parafia migowska rozpoczęła swoją działalność uroczystą inauguracyjną Mszą Św. pod gołym niebem. Pierwsze msze odprawiane były w zastępczych pomieszczeniach w piwnicy plebanii. Natomiast budowę kościoła rozpoczęto wiosną 1998 r. Pod koniec 1999 r. rozpoczęła się budowa dachu kościoła i dachu plebanii, zostały m.in. wstawione drzwi i okna, wykonano instalację elektryczną i nagłośnieniową, doszedł wystrój wnętrza, wykonano drogi dojazdowe i parkingi. W 2001 r. zaczęto stawiać wieżę kościoła.

Kościół stoi w sąsiedztwie skrzyżowania ulic Bulońska/Myśliwska/al.Pawła Adamowicza, pod adresem Myśliwska 25.

- - -
Historia parafii i budowy kościoła została napisana dzięki uprzejmości i przekazanym wspomnieniom Ks. Władysława Matysa. Archiwalne zdjęcia dołączone do artykułu pochodzą z prywatnej kolekcji Ks. Władysława Matysa.

- - -
Opis zdjęć:
Zdjęcie pierwsze:  ołtarz procesji Bożego Ciała do Migowa na stawianym budynku pod przyszły dom parafialny
Zdjęcie drugie:  prace ziemne - wykopy pod ławy fundamentowe kościoła (w tle za koparką widoczny dwór migowski)
Zdjęcie trzecie:  prace ziemne - wykopy pod ławy fundamentowe kościoła
Zdjęcie czwarte i piąte:  kościół w budowie (widok w kierunku ul. Myśliwskiej)
Zdjęcie szóste:  kościół współcześnie (widok z ul. Bulońskiej), 2021 r.









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz